Atrakcje regionu

Rybnik

Miasto składa się z 27 dzielnic zamieszkiwanych przez 140,8 tys. mieszkańców oraz jest siedzibą powiatu rybnickiego ziemskiego. Zajmuje 14 miejsce na liście największych miast Polski według powierzchni i 25 miejsce na liście największych miast Polski według ludności. Jest również na 9 miejscu pod względem liczby ludności w województwie śląskim.

• Zabytkowa kopalnia „Ignacy”
• Zalew Rybnicki

Zabytkowa kopalnia „Ignacy”

 

W kopalni znajdują się działające nieprzerwanie, od ponad 100 lat, dwie maszyny wyciągowe napędzane parą. Stanowią one niezwykle cenne zabytki techniki, które urzekają precyzją wykonania.

Kopalnia węgla kamiennego „Ignacy-Hoym” powstała w 1792 r. z inicjatywy pruskiego ministra prowincji śląskiej Karola von Hoyma w dzielnicy Niewiadom. Kopalnia składa się z dwóch szybów: "Głowacki" i "Kościuszko", wyposażonych w wyciągowe maszyny parowe, nadal pełniące pierwotne funkcje (1900, 1920). Kopalnia dostępna jest do zwiedzania we wtorki i czwartki po uzgodnieniu terminu z biurem Stowarzyszenia Zabytkowej Kopalni "Ignacy". Gości oprowadza przewodnik. Wstęp kosztuje 3 zł. Szkoły wchodzą za darmo.

 

Stowarzyszenie Zabytkowej Kopalni "Ignacy"

44-273 Rybnik, ul. Mościckiego 3. Tel. 433 10 72.

kopalniaignacy@interia.pl

www.rybnik.pl/ignacy

Zalew Rybnicki

 

Zalew Rybnicki jest doskonałym miejscem do uprawiania żeglarstwa, windsurfingu i nurkowania.

Ośrodek nad zbiornikiem Rybnickim

 

OSWiR Elektrowni "Rybnik"

44-200 Rybnik Chwałęcice, ul. Rudzka 394

tel. (32) 739 11 95, fax 739 61 95,

 

Hotel & SPA Kameleon Copyright Kamil Wesołowski | kamilwesolowski.com