Atrakcje regionu

Chudów

Wieś sołecka w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie gliwickim, w gminie Gierałtowice. W latach 1945-54 siedziba gminy Chudów. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa katowickiego.

• Zamek

Zamek

 

Na zamku i w jego najbliższej okolicy odbywają się „Jarmarki Średniowieczne”, w trakcie których można podziwiać walki rycerzy, pracę ówczesnych rzemieślników, wysłuchać koncertów dawnej muzyki oraz zasmakować potraw przygotowanych według starych receptur.

Ruiny renesansowego zamku Gierałtowskich z XVI w., wzniesionego w miejscu rzekomego zamku templariuszy z XIII w.

Na ekspozycji archeologicznej w piwnicy zamkowej wieży prezentowane są zabytki pozyskane w trakcie badań archeologicznych chudowskiego zamku (m.in. ciekawa kolekcja XV- i XVI-wiecznych kafli piecowych oraz jedyne w Polsce naczynie typu kamenec).

Zwiedzanie obejmuje także odbudowaną wieżę zamkową, w której m. in. zrekonstruowano jedyny na Górnym Śląsku wykusz latrynowy. Wchodząc na zamek można zobaczyć dawny ryglowy system zamykania bramy. Wnętrza wieży stopniowo wyposażane są w repliki oryginalnego średniowiecznego wyposażenia. W parku przy zamku można także obejrzeć wystawę rzeźb „Demony Śląskie”.

Dodatkowo organizowane są również lekcje muzealne, które łączą zwiedzanie zamku i wykład na wybrany temat (zakres: historia Śląska od średniowiecza do XIX wieku, zamki, miasta itp.).

Zamek wraz z otoczeniem są miejscem wielu imprez plenerowych, w tym corocznego wielkiego Jarmarku Średniowiecznego (zawsze w drugi weekend sierpnia).

 

Muzeum zamku

44-177 Paniówki, ul. Podzamcze 6

tel. (032) 330 13 02, 330 13 00

fax: (032) 330 13 01

zamekchudow@poczta.onet.pl

zamekchudow.republika.pl

Otwarte: soboty i niedziele, 11-18 (wejście co 45 minut) możliwość telefonicznego umówienia także w innym terminie.

Hotel & SPA Kameleon Copyright Kamil Wesołowski | kamilwesolowski.com